Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Afro 20,000 punëtorë të Amazonit, të infektuar me koronavirus

Kompania më e madhe e shitjeve online, Amazon, tha se mbi 19,800 punëtorë të saj në Shtetet e Bashkuara janë infektuar me koronavirus, qysh në muajin mars.

Numri përbën 1.44 për qind të 1.37 milion punëtorëve në të gjithë Amazonin dhe degën vartëse të tij Whole Foods.

Amazon është përballur me kritika nga punonjësit, sindikatat dhe zyrtarët e zgjedhur, të cilët e kanë akuzuar për vënien në rrezik të shëndetit të punonjësve.

Por, gjiganti i shitjeve me pakicë në internet tha se shkalla e infektimit është më e ulët sesa pritej.

Amazoni i ka mbajtur hapur objektet e tij gjatë gjithë pandemisë, për të përmbushur kërkesat në rritje të blerësve të bllokuar në shtëpi.

Izolimi i njerëzve ka rezultuar fitimprurës për kompaninë dhe ka shtuar pasurinë e themeluesit të saj, Jeff Bezos, i cili është njeriu më i pasur në botë.

Shitjet e gjigantit të teknologjisë janë rritur për 40%, në 88.9 miliardë dollarë, në tremujorin që ka përfunduar në qershor.

Fitimi tremujor i kompanisë, prej 5.2 miliardë dollarësh, ka qenë më i madhi qëkur ajo ka nisur punën më 1994.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...