Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Ambasadorët e BE-së diskutojnë për kornizën negociuese të Maqedonisë së Veriut

Bruksel, 6 nëntor – Zhurnal.mk – Për momentin në Bruksel po mbahet diskutimi në nivel ambasadorësh për kornizën negicuese për Maqedoninë dhe Shqipërinë, ndërsa mbledhja e ministrave ku duhet të konfirmohet vendimi është shtyrë për një javë.

Pas mbledhjes në Berlin, shpresa është se Shkupi dhe Sofja do të arrijnë ndonjë përparim, i cili për momentin po debatohet në nivel ambasadorësh mes vendeve anëtare të BE-së, shkruan Zhurnal.

Ndërkohë kanë arritur informata se këshilli ministror nga 10 nëntori ku duheshte të konfirmohet apo jo miratimi i kornizave negociuese për Shkupin dhe Tiranën është shtyrë për më 17 nëntor, përshkak kontaktit direkt të ministrit gjerman për Europë, Mihael Rot, me person pozitiv me Covid.

Gjatë ditës priten më tepër detaje për avansimin e negociatave në nivel të BE-së mes Bullgarisë dhe vendeve tjera anëtare për kornizën negociuese për Maqedoninë e Veriut.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...