Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Ambasadorja amerikane: Gjykata Kushtetuese duhet të jetë gati në dhjetor

Ambasadorja e Shteteve të Bashkuar të Amerikës, Yuri Kim ka reaguar në lidhje me procesin e plotësimit të vakancave për Gjykatën Kushtetuese.

Yuri Kim, me anë të një postimi në rrjetet sociale ka vlerësuar Presidencën dhe Kuvendin për publikimin e listës së kandidatëve, por gjithashtu i kërkoi Këshillit të Emërimeve t’i vlerësojë kandidaturat sa më shpejt, pasi Gjykata Kushtetuese duhet të jetë gati në fund të këtij viti.

“Presidenca dhe Parlamenti tani kanë publikuar listat e tyre përkatëse të kandidatëve për Gjykatën Kushtetuese. Ne i duartrokasim ata që iu përgjigjën thirrjes për të vepruar. Ne inkurajojmë Këshillin e Emërimeve në Drejtësi të veprojë shpejt për të vlerësuar kandidatët. Duhet ta kemi Gjykatën Kushtetuese në fund të vitit”, shkruan ambasadorja e SHBA në Tiranë Yuri Kim

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...