Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Anija turke hyn në “zonën e zjarrit”, tensioni në kulm në Egje

Në një distancë prej 12 miljesh detare nga Kastelorizo, anija kërkimore turke Oruç Reis aktualisht është duke lundruar me ndihmëset Ataman dhe Cengiz Han së bashku me anijet luftarake turke që e shoqërojnë.

Oruç Reis ndjek një kurs lindje-verilindje, kështu që konsiderohet shumë e mundshme t’i afrohet arkipelagut të Megisti më afër se 12 miljeve detare që është zona potenciale bregdetare greke.

Sipas Navtex-it turk të 11 tetorit, Oruç Reis do të bëjë kërkime sizmike deri më 22 tetor në një zonë deri në 6.5 milje detare nga Kastellorizo.

Pyetja tani është se çfarë do të bëjë sot ekuipazhi i Oruc Reis dhe anijeve luftarake shoqëruese turke, të cilat tashmë po lëvizin në kufirin e 12 miljeve detare nga Kastellorizo ​​dhe vazhdojnë në një vijë të drejtë , kështu që ato pritet të afrohen edhe më afër, shkruajnë mediat greke, përcjell abcnews.al

Ndërkohë, flota turke monitorohet nga anijet e marinës greke.

Sipas të dhënave të fundit nga kursit i saj në 05:44 në orët e para të së martës, Oruç Reis po lundronte me 4.4 nyje. Që atëherë, anija ka mbyllur Sistemin e Identifikimit Automatik (AIS).

Sipas Ministrit turk të Energjisë, Oruç Reis po kryen sondazhe sizmike dy-dimensionale. Në vijim, Fatih Donmez njoftoi punime tre-dimensionale dhe pretendoi se nëse gjetjet tregojnë se ekziston një zonë me pritje për ekzistencën e hidrokarbureve, shpimet do të pasojnë.

Të hënën pasdite, nga ora 17:37 dhe për rreth gjysmë ore, Oruç Reis lundroi në kufirin perëndimor të Navtex dhe u gjet në meridianin e 28-të, i cili është kufiri i EEZ-së Greke të deklaruar siç përcaktohet nga EEZ Greko-Egjiptiane marrëveshja e caktimit të kufirit. s.b/abcnews.al/

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...