Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Arrestimet në Kosovë, sfidohet autoriteti i Speciales

Që në seancat e para gjyqësore, avokatët e të akuzuarve në Kosovë e kanë vënë në pikëpyetje mandatin dhe juridiksionin e Gjykatës Speciale.

Në seancën kundër Nasim Haradinajt, avokati i tij mbrojtës, Bas Martens kundërshtoi bazën mbi të cilën u bë ndalimi I zëvendëskryetarit të OVL-së së UCK-së, i cili po mbahet në paraburgim. Martens mendon se Gjykata Speciale nuk e ka juridiksionin të merret me akuzat që rëndojnë mbi Haradinajn e i ka dorëzuar Dhomave kërkesën për të hedhur poshtë akuzat ndaj klientit te vet ndërsa këmbëngul për lirimin e menjëhershm te tij.

I cituar nga mediat vendase, drejtori i Institutit të Kosovës për Drejtësi (IKD), Ehat Miftaraj, është shprehur se ankesat e avokatëve në Gjykatën Speciale, të cilat kanë për qëllim të sigurojnë mbrojtje efikase për të akuzuarit, janë të mirëpritura.

Megjithatë, sipas tij, një nen i Ligjit për Dhomat e Specializuara e zgjeron juridiksionin e kësaj gjykate edhe përtej vitit 2000 për veprat që ndërlidhen me pengimin e punës së tyre, ku hyjnë edhe veprimet për të cilat akuzohen kryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati dhe zëvendësi i tij. Hysnia Gucati dhe Nasim Haradinaj u arrestuan të premten në Prishtinë për pengim të drejtësisë e frikësim të dëshmitarëve. Gucati del sot përpara Dhomave të Specializuara, ndërsa Haradinaj u paraqit atje të martën.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...