Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Arrestohet një i dyshuar për djegien e Xhamisë në Magure të Lipjanit

Policia e Kosovës ka një arrestuar person të dyshuar për zjarrëvënie të qëllimshme të xhamisë në Magure të Lipjanit.

“Sot me datën 21.102.2020, rreth orës 09.05, është pranuar një informatë se xhamia në fshatin Magure është duke u djegur, njësitet policore kanë dalë në vend-ngjarje, si dhe zjarrfikësit për të intervenuar në shuarjen e zjarrit”, ka njoftuar fillimisht zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha.

Zëdhënësi Hoxha ka bërë të ditur për Indeksonline se në bazë të veprimeve hetimore që janë ndërmarrë nga Policia e Kosovës, sipas procedurave dhe pas procesit të intervistimit me urdhër të prokurorit kompetent, një person i dyshuar është ndaluar për mbajtje për procedura të mëtejme ligjore.

Burime të Indeksonline kanë bërë të ditur se i dyshuari i arrestuar sot ka qenë duke qëndruar në Qendrën e Azilit në fshatin Magure.

Xhamia në Magurë të Lipjanit është kallur sot në orët e hershme të mëngjesit. Një banor i këtij fshati ka treguar se aty banojnë disa azilkërkues, i cili dyshon se kanë ndezur qëllimshëm zjarrin.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...