Agjencia Zhurnal.KS
Covid 19 Maqedoni

Arrijnë ndihma tjera për Maqedoninë nga menaxhmenti i krizës së BE-së

Shkup, 12 tetor – Zhurnal.mk – Bashkimi Evropian ka dërguar pajisje mbrojtëse mjekësore për Maqedoninë e Veriut dhe Malin e Zi përmes “ReskEU”, nga rezervat e përbashkëta mjekësore të Unionit e krijuar për të ndihmuar vendet të cilat kanë pajisje jo të mjaftueshme për luftën me korona virusin, informon Zhurnal.

Njëkohësisht Sllovakia ka ofruar FFP2, FFP3 dhe maska kirurgjike, si dhe paketa higjienike, batanije, shatorë dhe gjeneratorë për Maqedoninë në korniza të mekanizmit evropian për mbrojtje civile.

“ReskEU rezerva dhe maknizma evropiane për mbrojtje civile vazhdojnë të dëshmojnë vlerën e tyre me dërgimin e ndihmave për ata që kanë nevojë. Pajisjet mbrojtëse personale është me rëndësi të veçantë në luftën kundër korona virusit. Dërgojmë më tepër se 130 mijë maska mbrojtëse në Mal të Zi dhe Maqedoni të veriut. Faleminderoj Gjermaninë për ruajtjen dhe transportin e kësaj porosie të pajisjeve të ReskEU dhe Sllovakiseë për zemërgjerësinë ndaj fqinjëve tanë të afërm në Ballkanin Perëndimor”, deklaroi komesari për menaxhment me kriza të KE-së, Janez Lenarçiq.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...