Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Arsovski: Deklarata e Karakaçanovit është e pamatur dhe e pahijshme

Shkup, 21 tetor, zhurnal.mk – Zëdhënësi i Qeverisë, Dushko Arsovski, për deklaratën e ministrit të Mbrojtjes së Bullgarisë Krasimir Karakaçanov se do të dërgojë regjiment inxhinierik për çmontimin e statujave në vend ku shkruan “okupatorët fashist bullgar”, i vlerësoi se të pamatura dhe se komentoi se dy vende anëtare të NATO-s nuk mund të komunikojnë në këtë mënyrë.

“Jemi të bindur se vendi fqinjë e cila e para ka pranuar pavarësinë dhe ishte promotor në rrugën e integrimit në NATO dhe BE nuk do të mendojë që ta kontestojë të drejtën e identitetit të popullit mik maqedonas. Mund vetëm të japim optimizëm se kjo nuk është qëndrim i shumicës së qytetarëve dhe shoqërisë akademike në Bullgari”, tha Arsovski.

Zv. kryeministri bullgar dhe ministër i Mbrojtjes, Krasimir Karakaçanov deklaroi se është gati të dërgojë regjiment inxhinierik që t’i largojë statuja dhe pllakat përkujtimore në Maqedoni në të cilën shkruan “okupatorët fashist bullgar”.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...