Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

ASH, AAA dhe VMRO-DPMNE mbledhin nënshkrime për Komision të ri për ballafaqimin me coronavirusin

Shkup, 26 tetor, zhurnal.mk – Pas VMRO-DPMNE-së, edhe koalcioni “Tash është koha” kërkon formimin e një komisioni special për ballafaqimin me pandeminë, transmeton Zhurnal.

Zv/koordinatori i koalicionit ASH-AAA Surija Rashidi thotë se po mblidhen nënshkrime dhe bashkë me VMRO-DPMNE-në do të dorëzojnë ndryshime të ligjit për sëmundje infektive.

“Bëhet fjalë për iniciativë të më shumë deputetëve, jo vetëm nga VMRO-DPMNE, të cilën e mbështesim edhe ne për formimin e Komisionit që do të merret me Covid-19 nga Kuvendi, në të cilën Komision do të jenë anëtarë së paku 11 persona nga të cilët pjesë do të jetë edhe vetë ministri i shëndetësisë, kryetari i shtabit për kriza, mjek që kanë lidhje me pandeminë dhe sëmundjet infektive”, thotë Surija Rashidi nga koalicioni ASH-AAA për Tv 24.

Ai shton se bëhet fjalë për KOmision puna e së cilës do të ishte e përkushtuar vetëm në coronavirusin. Nga koalicioni shtojnë se situata është serioze dhe duhet një komision më serioz e cila do të jep propozime.

“Komisioni aktual punon vetëm ndaj kërkesave të politikës ditore dhe sjell qëndrime në bazë të kërkesave të politikës ditore”, përfundoi Rashidi.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...