Agjencia Zhurnal.KS
Covid 19 Maqedoni

ASH: Keqmenaxhimi i punës në Kadastër shkaktarë për vdekjen e të punësuarës

Aleanca për Shqiptarët ka akuzuar politikbërësit shëndetësorë të Maqedonisë së veriut si dhe drejtorinë e Kadastrës së Patundshmërive në Shkup për vdekjen e në punonjëse nga koronavirusi.

Përkrahë valës së dytë të koronavirusit, në kumtesën Departamentit të shëndetësisë të ASH ka akuzuar edhe drejtori i Kadastrës së Patundshmërive në Shkup nuk ka ndërmarrë masa sigurie në vendin e punës.

Reagimi i plotë i ASH:

“Situata epidemiologjike në Maqedoninë e Veriut dita ditës keqësohet dhe sipas të gjitha parashikimeve do të dal jashtë kontrollit. Arsyeja është vala e dytë e infeksionit nga virusi SARS-CoV 2 dhe menaxhimi i dobët nga ana e politikbërësve shëndetësore, por edhe nga ana e punëdhënësve ose sherifave partiak. Shembull tipik është Kadastra e Patundshmërive në Shkup ku ishte paraqitur klaster i të infektuarve me virusin SARS-CoV 2 ku si pasojë gjen vdekjen një e punësuar në këtë institucion. Sipas informacioneve të siguruara kuptuam se drejtori i këtij institucioni publik fare nuk ka ndërmarrë masa sigurie në vendin e punës dhe ka lejuar që në hapësira të vogla të punojnë mbi 20 të punësuar duke rrezikuar shëndetin dhe jetën e tyre. Aleanca për Shqiptarët përkrah reagimin e Konfederatës të sindikatave të lira që Qeveria dhe punëdhënësit të respektojnë ligjin për sigurinë dhe shëndetin në vendin e punës dhe të riorganizojnë procesin e punës si dhe kërcënimin për të përdorur të gjitha mjetet legjitime që i garanton ligji për marrëdhënie të punës. Aleanca për Shqiptarët kërkon shkarkim të drejtorit të këtij institucioni dhe përgjegjësi për keqmenaxhim të punës që ishte fatale për punonjësen e lartpërmendur. Aleanca për Shqiptarët, poashtu kërkon përgjegjësi nga ministri i shëndetësisë dhe ministritë kompetente për mos përgatitje të udhëzimeve për sigurinë shëndetësore në vendin e punës në kohë pandemie.”

Para disa ditëve edhe Konfederata e sindikatëve të lirë ka kërkuar nga qeveria dhe nga gjithë punëdhënësit që të ndërmarrin masat e duhura për të mbrojtuar punonjësit nga koronavirusi, si dhe akuzoi Kadastrën e Patundshmërive në Shkup se nuk janë vlerësuar rreziqet dhe nuk është bërë riorganizim i vendeve të punës, gjë që ka rrezikuar të gjithë punëtorët..

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...