Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Autoritetet belge dëbojnë pesë aktivistë belgë, planifikonin djegien e Kuranit në një lagje të banuar me myslimanë në Bruksel

Autoritetet belge të sigurisë kanë dëbuar pesë aktivistë danezë të djathtës, për shkak të planeve të tyre – të djegin librin e shenjtë Kuranin dhe atë në një lagje të Brukselit që kryesisht është e banuar me myslimanë, shkruan BBC.

Sekretari Shtetëror për Azil, Sami Mahdi, i ka cilësuar si “kërcënim serioz për rendin publik”, transmeton Telegrafi.

Bazuar në faqen e tyre në Facebook, pesëshja janë bashkëpunëtorë të politikanit danez të djathtës Rasmus Paludan.

Paludan të enjten është dëbuar nga Franca, pasi që në Facebook kishte shkruar se gjatë 30 tetorit i ka thënë konsullit francez në Kopenhagë, që më 11 nëntor do të djegë Kuranin pranë portës së fitores në Paris.

Në kumtesë Paludan nuk përmendet me emër, por thuhet se edhe një person së fundmi është arrestuar në Francë për arsye të njëjta.

Në gusht të këtij viti, përkrahësit e Paludanit në veri të qytetit suedez Malmo kishin djegur Kuranin, që ka nxitur protesta dhe përleshje me policinë.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...