Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Azerbajxhani publikon pamje të granatimit të caqeve armene në Nagorni-Karabaku

Forcat e armatosura të Azerbajxhanit kanë bombarduar disa prej caqeve të Armenisë në Nagorni-Karabaku.

Sipas Ministrisë së Mbrojtjes të Azerbajxhanit, forcat kryen “sulme artilerie mbi pozicionet e forcave armene të vendosura në territoret e okupuara”.

Situata në Nagorni-Karabaku u përshkallëzua më 27 shtator dhe luftimet po zhvillohen në territorin e diskutueshëm.

Si Azerbajxhani, ashtu edhe Armenia vendosën gjendje të jashtëzakonshme dhe shpallën mobilizimin.

Kujtojmë se Karabaku është një rajon i shkëputur që është brenda Azerbajxhanit, por drejtohet nga armenët dhe mbështetet nga Armenia.

Ai u shkëput nga Azerbajxhani në një luftë të viteve 1990, por nuk u njoh nga asnjë vend si republikë e pavarur.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...