Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Banorët e një ndërtese në Gostivar me vite nuk gjejnë zgjidhje të blejnë oborin

Gostivar, 13 shtator – Banorët e një ndërtese në rrugën e Ilindenit në Gostivar janë tërhequr nëpër labirintet institucionale për dhjetë vjet, duke u përpjekur të blejnë oborrin. Që kur ligji u miratua në 2009, ata nuk kanë qenë në gjendje të ushtrojnë të drejtën e tyre për shkak të procedurave të komplikuara.

Pasi oborri nuk u përfshi në planin urbanistik, banorët paguan për një raport gjeodezik. Dokumentacioni i plotë i privatizimit u dorëzua, por çështja kontestohet nga një person juridik, i cili nuk ka pronësi në ndërtesë, por ka të drejtë përdorimi.

Sipas banorëve, zgjidhjet që marrin nuk kanë shpjegime logjike, prandaj ata kërkojnë nga autoritetet që të gjejnë një mënyrë për të qenë në gjendje të blejnë oborrin, sepse me kalimin e viteve ata përballen me probleme të përditshme si uzurpimi i hapësirës, ​​bllokimi me automjete të parkuara e të ngjashme.

Departamenti i Pronës dhe Çështjeve Ligjore në Gostivar, i cili menaxhon rastet për blerjen e oborreve, tha se ata nuk mund të marrin vendim për privatizim, derisa e drejta e shfrytëzuesit të vonuar të fshihet nga Kadastra.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...