Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Basha: Gjendja e shëndetësisë dhe e ekonomisë kërkon masa urgjente sot më shumë se kurrë. Kostoja e paketës që propozojmë, 312 mln euro për 6 muaj

“Pritshmëria për një valë të dytë covid nuk është vetëm konstatim i ekspertëve por e ka paralajmëruar dhe OBSH dhe BE. Ajo që po themi është se ky alarm nuk mund të injorohet më”.

Kështu deklaroi sot kryedemokrati Lulzim Basha teksa propozoi një paketë me 5 shtylla për rimëkëmbjen e ekonomisë. Basha tha se kostoja e masave që PD propozon shkon në 312 mln euro për 6 muaj, duke nisur nga tetori dhe se këto para mund të gjenden nëse anulohen kontratat korruptive.

“Ajo që shohim është kontrast i thellë të sjelljes së qeverisë në dy muajt e parë të pandemisë dhe sjelljes së qeverisë sot.
Sot numri i infeksioneve është 5-6-7 herë më i lartë. Ku jemi, ku është paketa e tretë e trumbetuar me të madhe. Edhe sikur të mos kishte paralajmërime të qarta nga OBSH që do të përballemi me një valë të dytë, gjendja e shëndetësisë dhe e ekonomisë kërkon masa urgjente sot më shumë se kurrë. Sot më shumë se 3-4 muaj më parë. E mbani mend paketën që propozuam atëherë, kostoja e saj shkonte në 90 mln euro në muaj. Masat që propozojmë për 6 muajt e ardhshëm përllogariten në 52 mln euro në muaj. Efekti total, 312 mln euro në total për 6 muajt e ardhshëm duke filluar nga tetori. Kjo përbën 2.45 % të PBB të Shqipërisë. Nuk na çon tek vendet me paketën më ambicioze në rajon por na nxjerr nga niveli afrikan i shpenzimeve. 0.86 janë shpenzimet totale të qeverisë për t’u përballur me COVID-in. Ku do të gjenden këto para? Vetëm dje i kanë dhënë mafies së inceneratorëve 1 mln euro. Në total, milion euro në ditë, qindra miliona euro në muaj për kontrata korruptive. Të anulohen dhe gjithë këto para dalin e mjaftojnë për paketën që sapo thashë për të gjithë zërat”, deklaroi Basha.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...