Agjencia Zhurnal.KS
Bota

BE paralajmëron Turqinë për sanksionet mbi ‘provokimet’ në Mesdhe

BE thotë se mund të vendosë sanksione ndaj Turqisë për “provokime dhe presione” ndaj Greqisë mbi burimet e energjisë dhe kufijtë detarë.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen i bëri thirrje Ankarasë “të përmbahet nga veprimet e njëanshme” në Mesdheun lindor.

Ajo foli herët të Premten gjatë një takimi të udhëheqësve të BE-së në Bruksel.

Më parë, Turqia dhe Greqia krijuan një linjë telefonike ushtarake në përpjekje për të ulur rrezikun e përplasjeve në rajon.

Tensionet u rritën më herët këtë vit kur Turqia dërgoi një anije në një zonë të diskutueshme për të kërkuar depozita potencialisht të pasura të naftës dhe gazit.

Zonja von der Leyen u tha gazetarëve se BE donte “një marrëdhënie pozitive dhe konstruktive me Turqinë dhe kjo do të ishte gjithashtu në interes të Ankarasë”.

“Por do të funksionojë vetëm nëse provokimet dhe presionet ndalojnë. Prandaj ne presim që Turqia tani e tutje të përmbahet nga veprimet e njëanshme. Në rast të veprimeve të tilla të reja nga Ankara, BE do të përdorë të gjitha instrumentet dhe opsionet e saj në dispozicion. Ne kemi një sërë mjetesh që mund t’i zbatojmë menjëherë.”

Pas takimit të tyre natën vonë, anëtarët e BE-së ranë dakord të rishikojnë sjelljen e Turqisë në dhjetor dhe të vendosin sanksione nëse “provokimet” nuk do ndalen.

Kancelari austriak Sebastian Kurz, duke postuar në Twitter pas takimit, tha: “BE lëshon një kërcënim të qartë sanksionesh kundër Turqisë nëse ajo vazhdon të shkelë ligjin ndërkombëtar”.

Presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel tha se BE po i ofron Turqisë marrëdhënie më të ngushta në tregti dhe fusha të tjera, por mban kërcënimin e sanksioneve nëse tensionet në Mesdhe nuk ulen.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...