Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Britania dëbon dy diplomatë bjellorusë

Britania e Madhe ka dërguar në shtëpi dy diplomatë bjellorusë në përgjigje të dëbimit të dy diplomatëve britanikë nga Minsku.

Mbretëria e Bashkuar vendosi një ndalim udhëtimi ndaj presidentit bjellorus, Alexander Lukashenko dhe djalit të tij në muajin shtator.

Zyra e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar të hënën tha se po dëbonte dy diplomatë bjellorusë në përgjigje të drejtpërdrejtë ndaj dy diplomatëve britanikë që u shpallën “persona non-grata” në Minsk, transmeton Telegrafi.

“Ne kemi dërguar një mesazh të qartë sot … se dëbimi i tyre i pajustifikuar i diplomatëve britanikë ka pasoja”, tha Sekretari i Jashtëm Britanik, Dominic Raab.

Minsk tha se po dëbonte dy diplomatët e vjetër britanikë të hënën, duke përmendur “natyrën shkatërruese” të veprimtarive të tyre.

Britania vendosi ndalimin e udhëtimit ndaj presidentit, Lukashenkos dhe djalit të tij si dhe zyrtarëve të tjerë të lartë, si një përgjigje ndaj çështjeve të zgjedhjeve dhe dhunës pasuese ndaj protestuesve.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...