Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Buçkovski: Me Marrëveshjen me Bullgarinë marrim konfirmimin se jemi një komb i veçantë

Shkup, 20 tetor – Me Marrëveshjen e Miqësisë dhe Bashkëpunimit me Bullgarinë, ne marrim konfirmimin se jemi një popull i veçantë dhe ne e marrim gjuhën në një formulim që tani krijon edhe probleme, tha ish-kryeministri Vlado Buckovski, duke shtuar se Sofja e pranoi marrëveshjen në maqedonisht me prapashtesën “gjuha zyrtare në përputhje me Kushtetutën e Republikës së Maqedonisë”.

Sipas tij, kërkesat e Sofjes në lidhje me Goce Delçev, gjuha dhe identiteti maqedonas duhet të shihen në kontekstin e “ngrohjes” së politikanëve bullgarë përpara zgjedhjeve në mars të vitit të ardhshëm.

Ky është një konsensus që ekziston në shumicën e politikanëve (bullgarë), të cilët shprehin publikisht pikëpamjet e tyre dhe na kërkojnë disa gjëra. Së pari, respektimi i vazhdueshëm i asaj që kemi shkruar në Marrëveshje, dhe kjo është që komisioni i përbashkët të punojë me një ritëm të përshpejtuar dhe të mbyllë çështjet e hapura. Nuk më pëlqen ky nxitim, tha Buckovski.

Megjithatë, sipas tij, shumica e qytetarëve bullgarë dhe shumica e politikanëve dhe intelektualëve me ndikim janë kundër asaj që autoritetet në Sofje kanë bërë gjatë vitit të fundit.

“Për fat të keq, ne ishim të preokupuar tetorin e kaluar me njoftimet për zgjedhje të parakohshme, pastaj erdhi pandemia dhe ne nuk i kushtuam vëmendje të mjaftueshme paralajmërimit që erdhi nga parlamenti Bullgar, me Rezolutën e miratuar,” tha Buçkovski.

Ai theksoi se ne, nga ana jonë, kemi bërë një lëshim duke pranuar se kemi një histori të përbashkët, duke shtuar se Bullgaria duhet të jetë e vetëdijshme se ka një “lëvizje dramatike përpara” në shoqërinë tonë gjithashtu.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...