Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Burri nga SHBA-ja gjeti një diamant 9 karatësh, mund ta marrë me vete në shtëpi

Kevin Kinard ishte për vizitë tek Krateri i Parkut Shtetëror për Diamante në SHBA kur zbuloi një diamant 9.07 karat.

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, Kinard nga qyteti i Maumelle në Arkansas, e ka vizituar këtë zonë që prej kur ishte i vogël, mirëpo ishte kthyer gjithmonë me duarbosh.

Ai tani është 33 vjeç, dhe sot posedon diamantin e dytë më të madh që është gjetur ndonjëherë në historinë e këtij parku të pasur.

“E pashë që dukej si një kristal, e mora dhe e vendosa në çantën time”, tha ai.

“Dukej interesante dhe me shkëlqim”, u shpreh Kinard.

“Mendova se mund të ketë qenë thjesht një xham”, potencoi amerikani.

Pas disa orësh kërkimi, ai dhe miqtë e tij ndaluan në qendrën e këtij parku i cili i kontrollon gurët e tyre.

Më vonë, Kinard e kuptoi se në të vërtetë ai ishte një diamant me vlerë.

“U shokova kur e mora vesh lajmin e mirë”, theksoi ai.

Më shumë se 75 mijë diamante janë zbuluar në këtë park që kur u identifikuan të parat në vitin 1906.

Secili që gjen ndonjë ndonjë gur me vlerë në këtë park, e ka të lejuar ta merr me vete, një rregullore e cila duket në parim shumë bujare.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...