Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Çfarë ndodhi? Nëntë fotografi misterioze në historinë botërore!

Ka shumë mistere të pazgjidhura në botë, ndaj ekziston përherë shpresa se një ditë, me dozën e duhur të shkencës dhe kërkimit, ne do të mund t’i zgjidhim ato.

Si thoni për disa fotografi që na trazojnë mendjen, por ende sot nuk mund t’u japim një përgjigje. /tch/

Dritat e luginës së Hessdalen – Kjo foto është marrë nga një fotograf norvegjez me një ekspozim prej 30 sekondash dhe nuk është e vetmja dëshmi e ekzistencës së objekteve të çuditshme që fluturojnë mbi luginën e Hessdalen. Analiza spektrale ka treguar se ky objekt përbëhet nga hekuri, skandiumi dhe silic. Shkencëtarët ende nuk e dinë se çfarë është.
Piramidat në Hënë – Kjo fotografi është marrë gjatë misionit “Apollo-17” dhe është në arkiv, ajo u cilësua si e tepërt. Megjithatë, pasi ekspertët punuan në kontrastin e figurës, ata panë një skicë të diçkaje të ngjashme me një piramidë. Kjo i jep shumë njerëzve një arsye për të besuar se mund të ketë piramida në Hënë.
Imazhi i zotit Goddard – Albumi i fotografive të skuadrës së Sir Goddard që luftoi në Luftën e Parë Botërore përmban një foto të çuditshme. Pasi kjo foto u stampua, të gjithë anëtarët e skuadrës njohën një person që qëndronte në rreshtin e fundit si miku i tyre, Freddie Jackson, i cili vdiq dy ditë para se fotografia të merrej. Kjo foto është marrë në ditën e funeralit të Freddie.
Astronaut nga Solway Firth – Jim Templeton i bëri këtë foto vajzës së tij në vitin 1964. Edhe pse ata pohojnë se nuk kishte një shpirt përreth tyre, gjatë stampimit, një figurë e dallueshme u shfaq në foton prapa kokës së vajzës. Analiza e mëvonshme të fotografisë tregoi se nuk ishte ndryshuar.
Një celular në filmin e Çaplinit – Në vitin 2010, doli në treg një DVD me kover një frame nga filmi i Charlie Chaplin në vitin 1928 “The Circus”. Koveri i DVD tregon një grua që mban diçka në dorë që duket mrekullisht si një celular. Drejtori, George Clarke pohoi se i konsideronte këto imazhe prova të udhëtimit në kohë, por shumë skeptikë janë të sigurt se kjo e shtënë ishte thjesht një goditje e shurdhër e marketingut.
Njeriu i tankeve – Kjo shkrepje është marrë në Pekin gjatë trazirave të vitit 1989. Një njeri i paidentifikuar mbajti kolonën e tankeve për 30 minuta, duke bllokuar rrugën e tyre me trupin e tij. Megjithëse kjo foto u shfaq në faqet e para të revistave më të famshme në botë, ende nuk njihet emri i njeriut apo çfarë i ndodhi atij.
Burri që bie – Kjo foto është marrë nga Richard Drew në ditën e sulmit terrorist më 11 shtator. Fotografia u pa në të gjithë botën për disa orë, por shumë njerëz vunë në dukje pozicionin e çuditshëm të trupit të njeriut: ai bie pothuajse drejt, që është e vështirë. Identiteti i këtij njeriu nuk u njoh kurrë, megjithëse shumë pretendojnë të njohin të afërmin e tyre në këtë foto.
Zonja Babushka – Më 22 nëntor 1963, në Dallas, Presidenti amerikan John F. Kennedy u qëllua për vdekje. Atë ditë, fotografët morën shumë fotografi në vendin e krimit, disa prej të cilëve tregonin një grua misterioze që mbante një aparat fotografik. Shërbimet sekrete u përpoqën ta gjurmonin atë pasi ajo mund të kishte kapur në kamera vrasjen e Presidentit. Megjithatë, ata kurrë nuk e kuptuan identitetin e saj. Kjo grua e panjohur u quajt Babushka Lady pasi ajo e mbante shaminë vetëm si gratë e vjetra ruse.
Luftëtari i Zi – Ky objekt i paidentifikuar u kap nga sateliti në vitin 1960 dhe specialistët e NASA e quajtën menjëherë atë “Luftëtari i Zi”. Që atëherë, ky objekt misterioz është parë në shumë raste: ai vazhdon të rishfaqet dhe të zhduket nga orbita e Tokës. Shkencëtarët sugjerojnë se ky është një fragment me origjinë artificiale.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...