Agjencia Zhurnal.KS
Auto

“City Airbus”, taksia ajrore që kaloi provat me sukses

Taksia ajrore elektrike e firmës Airbus kaloi proven e pare me sukses.

“City Airbus” pritet të fluturojë me shpejtësi 120 km/orë dhe mund të transportojë deri në katër vetë. Deri tani ajo kontrollohet me telekomandë. Më vonë “City Airbus” pritet të fluturojë në mënyrë të pavarur.

Por taksia nuk mund të përshkojë ende distance të largëta. Bateria e taksisë mban vetëm për 15 minuta fluturim.

Një ekip prej 30 inxhinierësh janë duke punuar për ta përmirësuar helikopterin, por që taksia ajrore të lejohet të përdoret në Evropë duhet të miratohen ligje përkatëse.

Por Airbus pret që deri në vitin 2023 të marrë lejet e nevojshme. /DW/

Postime të ngjashme

Një Lotus “i ri” i vitit 2013 shitet për 70.000 dollarë

S.B.

Prodhuesi më i madh i veturave në Kinë do të lansojë rivalin e Teslas

S.B.

Megane 2021 i prin rrugës elektrike të Renaultit

S.B.

Hyundai paralajmëron nxjerrjen në treg të modelit Alcazar

admin

Nis prodhimi i Audi Q4 e-tron

admin

Elon Musk: Ne kemi bërë veturat më të mirë të të gjitha kohërave

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...