Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Çmimi i PS5 në internet shkon deri në 10 mijë dollarë

Gjenerata e re e konzollave Xbox dhe Playstation ka dalë zyrtarisht në shitje në shumicën e vendeve, dhe shumë prej tyre kanë probleme në përpjekjen për të arritur lojën e tyre të brezit të ri për shkak të një mungese të madhe të konzolave. 

Përkundër faktit se kapaciteti i prodhimit u dyfishua, çdo tastierë sapo arriti në dyqan ajo u shit menjëherë, transmeton Telegrafi.

Kjo situatë, me fansa të shumtë që vazhdimisht përpiqen të marrin lojën e tyre, ka lejuar që biznesi i rishitjes në internet të lulëzojë.

Të ashtuquajturit “skalpers”, njerëzit që blejnë shumë mallra vetëm me qëllim të rishitjes, shesin tastiera Playstation 5 në platformën eBay, si dhe Xbox Series X me çmime astronomike, për 10-15 herë më shumë se 500 dollarë, siç rekomandohet nga prodhuesi.

Aktualisht, një kërkim për Playstation në eBay jep deri në 8,700 rezultate, dhe çmimi fillestar është 800 dollarë.

Çmimi i konsolës Playstation 5 këtu arrin vlera të mëdha, çmimi prej 5,000 dollarësh është i pranishëm në një numër të madh të shitësve, dhe ekziston gjithashtu një numër i fortë i atyre që shesin konsolën për më shumë se 10,000 dollarë,  e cila është me të vërtetë një shumë e madhe.

Situata me Xbox Series X është e ngjashme, kështu që vetëm një tastierë kushton nga 5,000 deri në 8,000 dollarë.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...