Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Daçiq nuk ia përmend ambasadorit hebre njohjen e pavarësisë së Kosovës

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, që njihet për fushatën lobuese kundër pavarësisë së Kosovës në botë, duket se është pajtuar me njohjen e Kosovës nga Izraeli.

Në takimin e tij me ambasadorin e ri izraelit në Serbi, Jahel Vilana, as nuk e ka përmendur këtë temë, së paku jo në njoftimin për media.

Ky takim ndodhi pikërisht në ditën kur kryediplomati i Izraelit në një bisedë telefonike ia konfirmoi homologes kosovare se së shpejti dy vendet do ta zyrtarizojnë njohjen reciproke, duke i lidhur marrëdhëniet diplomatike.

Në njoftimin e MPJ’së së Serbisë për takimin e Daçiqit me diplomatin izraelit thuhet se gjatë bisedës palët erdhën në përfundim se marrëdhëniet dypalëshe dhe niveli i arritur i bashkëpunimit ndërmjet Serbisë dhe Izraelit janë të shkëlqyeshme, ndërsa shprehën gatishmërinë për të vazhduar aktivitet për forcimin dhe thellimin e marrëdhënieve, duke u bazuar në respektin e ndërsjellë.

Daçiq dhe Vilana u pajtuan se shkëmbimi i vizitave dhe mbështetja e dialogut politik do t’i japë një kontribut shtesë zhvillimit të mëtejmë të bashkëpunimit të gjerë ndërmjet dy vendeve, bën të ditur MPJ e Serbisë.

Ministri i Jashtëm serb dhe ambasadori izraelit u pajtuan se ekziston hapësirë e madhe për përmirësimin e bashkëpunimit, sidomos në fushën e ekonomisë, të shkencës, të kulturës dhe të arsimit, ka njoftuar MPJ serbe.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...