Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni NeJemiNato TOP LAJM

NATO përdorë dhe zhvillon teknologjinë e fundit për të siguruar paqen në botë

Shkruan Agjencia e Lajmeve, Zhurrnal.mk

Aleanca më e fuqishme ushtarake dhe politike në botë, NATO i kushton rëndësi të madhe teknologjisë dhe qëndrueshmërisë. Në Forumin e sivjetmë vjetor të Sigurisë Globale të mbajtur në Bratislavë, Sekretari i Përgjithshëm, Jens Stoltenberg ka pasur një fjalim virtual ku ka nënvizuar rëndësinë për t’i mbajtur shoqëritë tona të qëndrueshme, duke pasur parasysh implikimet e sigurisë së COVID-19.

S’ka ushtri të fuqishme, pa popull të fuqishëm

“Të kesh një ushtri të fortë është thelbësore për sigurinë tonë, por ushtria jonë nuk mund të jetë e fortë nëse shoqëritë tona janë të dobëtaç kështu që linja jonë e parë e mbrojtjes duhet të jetë shoqëri e fortë që mund të parandalojë, durojë, përshtatet dhe të tërhiqet nga çfarëdo që të ndodhë “tha Stoltenberg. Si pjesë e strategjisë NATO 2030, duhet të forcohet dhe zgjerohet angazhimi  i NATO-s për rezistencë. NATO duhet ta përdoret më shumë për të mbajtur të përgjegjshëm njëri-tjetrin për çështje që ndikojnë në sigurinë tonë të përbashkët.

Në fillim të vitit 2014, Bota ishte një vend krejt tjetër. Që nga ajo kohë, Rusia ka aneksuar në mënyrë të paligjshme Krimenë, ka rritur praninë e saj ushtarake në kufijtë e NATO-s, u përpoq të ndërhynte në zgjedhjet e shteteve anëtare të NATO-s dhe u përpoq të vriste kundërshtarët politikë.

Ka një nivel të ri të brutalitetit nga ISIS dhe grupet e tjera terroriste, ndërsa Kina ka zbuluar peshën e saj ekonomike, diplomatike dhe ushtarake, ndërkaq janë përjetuar nivele të reja të sulmeve të sofistikuara kibernetike.

Ndërkaq, ndryshimi i klimës mund të ndikojë në sigurinë tonë si një shumëzues i kërcënimit, prandaj ajo që është e qartë është se duhet që NATO gjithmonë të jetë gati për të papriturën, Shkruan Agjencia e Lajmeve “DailyNews.mk”.

NATO 2030

Që Aleanca të mbetet e gatshme për të trajtuar çdo kërcënim, në dekadën e ardhshme dhe më gjerë, NATO duhet ta nëhet më e fortë politikisht dhe të sjell në tryezë çështjet që ndikojnë në sigurinë.

NATO gjithashtu duhet të jetë në gjendje të marrë një qasje më globale, duke iu përgjigjur kërcënimeve globale duke e bërë veten më të fortë, duke punuar me partnerë të një mendjeje në të gjithë botën dhe duke mbrojtur rregullat dhe institucionet që na kanë mbajtur të sigurt dhe të prosperuar për kaq gjatë.

NATO duhet të mbetet e fortë ushtarakisht, sepse në fund të fundit, suksesi i një Aleance buron nga uniteti dhe nga forca e ushtarive.

Që nga aneksimi i paligjshëm i Krimesë nga Rusia dhe ngritja e ISIS, NATO ka zbatuar përforcimin më të madh të mbrojtjes kolektive në një brez. Është rritur gatishmëria e forcave ushtarake, është përforcuar prania në lindje e Aleancës dhe dhe është  forcuar aftësia për të luftuar terrorizmin.

Të gjithë shtetet aleate kanë rritur shpenzimet e mbrojtjes,  ndërsa vendosja e përparësive të mbrojtjes në mes të një krize shëndetësore nuk është e lehtë.

Për shkak se pandemia ka demonstruar rolin jetësor që forcat e armatosura luajnë në mbështetje të përpjekjeve civile, NATO ka nevojë për të ruajtur avantazhin teknologjik në një botë konkurruese.

Dominimi teknologjik , çelësi i suksesit të NATO-s.

Teknologji po ndryshon luftën po aq sa Revolucioni Industrial, ndërsa dominimi teknologjik ka qenë gjithmonë çelësi i suksesit të NATO-s. Ky  dominim tani po sfidohet nga ata që nuk ndajnë vlerat e NATO-s, kështu që duhet të dyfishohen përpjekjet e NATO-s, duke u përqendruar investimet edhe më shumë në aftësi të reja, teorike.

Aleatët duhet të koordinohen gjatë zhvillimit të teknologjive të reja, sepse asnjëherë më parë çështja e ndërveprimit nuk ka qenë më e rëndësishme.

Një anije nga një vend i NATO-s gjithmonë mund të lundrojë pranë një anijeje nga një vjetër, por nëse ata nuk mund të ndajnë informacione, nëse radarët dhe sistemet e tyre të gjurmimit nuk mund të komunikojnë, ata gjithashtu mund të jenë në oqeane të ndryshme.

Organizata e Shkencës dhe Teknologjisë e NATO-s ka një rrjet me më shumë se 6,000 shkencëtarë dhe inxhinierë, të cilët punojnë për integrimin e teknologjive të fundit – përfshirë Inteligjencën Artificiale, të Dhënat e Mëdha dhe informatikën kuantike – në NATO dhe platformat Aleate.

Projekte të tilla janë avioni i paralajmërimit të hershëm të gjeneratës së ardhshme si dhe automjete detare autonome për pastrimin e minave.

NATO në gjendje të parandalojë çdo kërcënim

Të kesh një ushtri të fortë është thelbësore për sigurinë, por ushtria e NATO-s nuk mund të jetë e fortë nëse shoqëritë e saja janë të dobëta.

NATO duhet të jetë në gjendje të parandalojë, durojë, përshtatet dhe të kthehet nga çdo gjë që ndodh në botë,sepse rezistenca është në gjakun e  NATO-s.

Artikulli Tre i Traktatit të Uashingtonit vendos një detyrë për Aleatët që ata të bëhen më të qëndrueshëm. Kur u shkrua Traktati, shqetësimi ishte një sulm i armatosur nga Bashkimi Sovjetik, por sot, NATO përballet me një gamë shumë më të gjerë të sfidave.

NATO ka nevojë për infrastrukturë dhe sisteme të fuqishme. Rrjetet e energjisë, portet, aeroportet, rrugët dhe hekurudhat, frenimi dhe mbrojtja varen nga NATO.

Për operacione të mëdha, rreth 90% e transportit ushtarak mbështetet në anije civile, hekurudha dhe aeroplanë.

Infrastruktura e NATO-s është dixhitale dhe është gjithashtu themelore, jo vetëm për aftësinë tonë për të komunikuar, por edhe aftësinë tonë për të vepruar së bashku.  Praktikisht çdo pjesë e të dhënave në internet transmetohet përmes një rrjeti kabllosh nënujor. Imagjinoni dëmtimin e mundshëm të sigurisë dhe jetës së përditshme, nëse ato kabllo priten.

COVID-19 ka theksuar varësinë tonë dramatike nga ofruesit e largët të maskave të fytyrës dhe pajisjeve të tjera thelbësore mjekësore. Ne gjithashtu jemi të varur nga një numër i vogël i siguruesve të materialeve të rralla të tokës për infrastrukturën tonë elektronike.

Nga telefonat te satelitët!

Që vendimet për investimet, për zinxhirët e furnizimit dhe për pronësinë nuk janë vetëm vendime ekonomike ose financiare.A to janë kritike për sigurinë tonë, sepse kjo është arsyeja pse ne kemi forcuar udhëzimet tona të rezistencës për telekomunikacionin, duke përfshirë 5G.

NATO inkurajon Aleatët të për të kryer vlerësime të hollësishme, në mënyrë që ata të përdorin ofrues të sigurt dhe të besueshëm.

Si një Aleancë e 30 vendeve me pothuajse një miliard njerëz dhe gjysmën e PBB-së në botë, NATO është platforma për të zhvilluar këto biseda.

Duhet të përdoret NATO-n më shumë për të mbajtur të përgjegjshëm njëri-tjetrin për çështje që ndikojnë në sigurinë tonë të përbashkët. Duhet të konsiderohet se si mund të hartojmë, monitorojmë dhe ndajmë më shumë informacion mbi investimet e huaja në infrastrukturën tonë kritike, kompanitë dhe teknologjitë. Kështu që NATO mund të identifikojmë boshllëqet në rezistencën tonë.

Duhet vepruar nëse aktivitetet e një fuqie të huaj rrezikojnë të ndikojnë në sigurinë tonë,ndërsa duhet të pajtohemi me parimet e përbashkëta: Eksportime të teknologjisë tek të cilat mbështetemi për sigurisë dhe si të krijoni zinxhirë të sigurt furnizimi për mallrat dhe shërbimet thelbësore.

Për të rritur qëndrueshmërinë e NATO-s gjithashtu duhet të punohet me vendet e tjera me të njëjtin mendim dhe, natyrisht, me Bashkimin Evropian, Shkruan Agjencia e Lajmeve “DailyNews.mk”.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...