Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Deputetët e VMRO-DPMNE-së nuk do të votojnë vendimet e Pendarovskit për gjendjen e jashtëzakonshme

Shkup, 30 shtator, zhurnal.mk – Deputetët e VMRO-DPMNE-së nuk do të votojnë për konfirmimin e pesë vendimeve të presidentit Stevo Pendarovski, për shpallje të gjendjes së jashtëzakonshme pas përhapjes së pandemisë COVID-19.

Deputetët e VMRO-DPMNE-së thonë se presidenti e ka keqpërdorur gjendjen e jashtëzakonshme për qëllime parazgjedhore, gjithashtu edhe e ka keqmenaxhuar situatën me pandeminë.

Deputeti Antonio Milloshoski, tha se ekzistojnë tre arsye pse deputetët opozitare nuk do të votojnë për vendimet e Pendarovskit.

“Nuk do të votojmë pasi vendimet u sollën për menaxhimin e krizës shëndetësore, ndërsa tani situata në këtë plan sipas tyre, është më e keqe, pasi qëllimi ishte që të tejkalohen pasojat ekonomike, ndërsa tani situata ekonomike është më e keqe dhe pasi që qeveria teknike e ka keqpërdorur situatën për të miratuar dekrete me fuqi ligjore, që nuk kanë qenë urgjent”, tha Milloshoski.

Ndërsa kryetari i Kuvendit Talat Xhaferi, tha se nuk do të vendosen të gjitha pesë pikat sot në votim, por vetëm do të konfirmohet rendi i ditës.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...