Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Deputetët injoruan koronavirusin, asnjë prej tyre nuk i kërkoi llogari qeverisë për pandeminë

Parlamenti në kohën e koronavirusit si asnjëherë më parë zhvilloi  punimet nën masat shtrënguese. Mbledhjet online u bënë ritual i përditshëm, ndërkohë deputetët shkuan me maska ne sallën e seancave plenare.

Por çfarë u interesoi më shumë deputeteve gjate karantinës?

Sa prej tyre u interesuan për elektoratin dhe sa prej tyre qëndruan indiferent për situatën të cilën po kalonte vendi. Përgjigjen e këtyre pyetjeve e zbulojmë në shkresat zyrtare që parlamentarët i kanë dërguar institucioneve apo edhe ministrave të kabinetit. Në dokumentin bie në sy se sesionin e shkuar parlamentar vetëm 13 deputet nga 122 iu drejtuan me shkresa zyrtareve Ministrive  dhe zyrave te shtetit. Asnjë prej tyre nuk u interesua për kovidin. Të drejtën e kontrollit parlamentar e kanë ushtruar më shumë deputetët e opozitës së re, nga 69 shkresa të dërguara në total 43 mbajnë firmën e tyre ndërsa vetëm 23 kërkesa janë të socialisteve. Opozita e re kërkoi të dijë me shumë mbi tenderat e zhvilluara nga Shëndetësia, OSHE dhe KESH, si dhe për ministritë e Mbrojtjes dhe të Brendshme  për të cilat ka depozituar edhe një kallëzim ne SPAK. Po kërkojnë informacion të tatimet mbi kompanitë nxjerrëse të naftës dhe disa prej kompanive  telekomunikacionit.

Shkresat e numrit dy të socialistëve Taulant Ballës kanë në fokus betejën e tij me familjen e ish kryeministrit  Berisha, të cilët prej vitit 2012 i akuzon për grabitje te kompleksit Partizani. Ai ka kërkuar informacion Ministrive te Mbrojtjes dhe të Ekonomisë si dhe Bashkisë Tiranë dhe Kadastrës për privatizimin e ish kompleksit Partizani dhe kompaninë Homeplane.

Kadastra është në shënjestër të deputetes socialiste  Ermonela Felaj, e cila është treguar me e drejtpërdrejtë duke mos kërkuar informacion si kolegët e saj parlamentar, por zgjidhje për zonën e saj elektorale në  e Kuçove.  Bum shkresash zyrtare   i faturohen  Vasil Sterjovskit,  i cili përfaqëson minoritetin maqedonas në Parlament. Ndërsa Mylsim Murrizi  i kujton AMA-s se nuk ka shqyrtuar ende ankesat e tij për drejtuesin e një emisoni televiziv.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...