Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Dimitrov – Gallovej: Londra mbetet e përkushtuar në mbështetjen e agjendës reformuese

Shkup, 9 shtator – Zhurnal.mk – Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane, Nikolla Dimitrov u takua sot me ambasadoren e Mbretërisë së Bashkuar në vend, Rejçell Gallouej, e cila theksoi se Mbretëria e Bashkuar mbetet e përkushtuar në mbështetjen e Maqedonisë së Veriut në agjendën e saj reformuese në fushat kyçe.

“Zbatimi i reformave që synojnë përshpejtimin e procesit të integrimit në BE është i lidhur ngushtë me përparësitë e Mbretërisë së Bashkuar për Maqedoninë e Veriut në dritën e zhvillimit ekonomik, qeverisjes së mirë dhe sundimit të ligjit, përmes projekteve të përbashkëta”, tha Dimitrov.

Siç kumtoi Sektori për çështjet evropiane, në atë kontekst bashkëbiseduesit ranë dakord që në periudhën e ardhshme do të qaset drejt koordinimit të forcuar të komunitetit të donatorëve dhe faktorëve tjerë në Maqedoninë e Veriut.

Zëvendëskryeministri Dimitrov shprehu mirënjohje për ndihmën dhe mbështetjen që Mbretëria e Bashkuar i ka dhënë vendit tonë deri më tani, veçanërisht për ndihmën dhe mbështetjen në trajtimin e krizës së shkaktuar nga KOVID 19.

Gjatë bisedës, Dimitrovi riafirmoi angazhimin e tij për të përmbushur detyrimet tona që vijnë nga anëtarësimi në NATO, shtohet në kumtesë.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...