Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Dimitrov: Nuk është në rregull që gjuha maqedonase të jetë pengesë për të ardhmen tonë evropiane

Shkup, 22 tetor, zhurnal.mk – Zëvendëskryeministri për Çështjet Evropiane, Nikolla Dimitrov theksoi mbrëmë se Maqedonia e Veriut është e përkushtuar në zbatimin e Marrëveshjes së fqinjësisë së mirë, miqësisë dhe bashkëpunimit me Bullgarinë dhe se Sofja ka luajtur rol të rëndësishëm në ringjalljen e çështjes së zgjerimit të Bashkimit Evropian, por theksoi se suksesi i deritanishëm do të vihet në rrezik nëse nuk gjendet një zgjidhje për ngërçin e shkaktuar nga kontesti me Bullgarinë.

“Është thjesht gabim që gjuha maqedonase të jetë pengesë për të ardhmen tonë evropiane, nëse marrim parasysh se BE-ja është një komunitet që vlerëson diversitetin”, tha Dimitrov mbrëmë për “Politiko”.

Në artikullin e “Politiko” me titull “Bullgaria kërcënohet me veto për negociatat me Maqedoninë e Veriut”, theksohet se diplomatët evropianë patën diskutimin e parë mbi kornizën e negociatave dje dhe se ka ende një shans për të shmangur dështimin e procesit dhe se janë planifikuar më shumë biseda.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...