Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Dimitrov: Rumania ka interes natyror për integrimin evropian të rajonit

Shkup, 9 tetor, zhurnal.mk – Sot, zv.kryeministri për Çështje Evropiane, Nikolla Dimitrov, në takim lamtumire priti ambasadorin e Rumanisë në Maqedoninë e Veriut, Viorel Stanila.

Dimitrov tha se Rumania ka interes natyror për integrimin evropian të rajonit, që ishte lartë në listën e prioriteteve të kryesimit Rumun me Këshillin e Unionit.

Dimitrov falenderoi edhe për miqësinë e sinqertë, për angazhimin personal të ambasadorit dhe ndihmën e Rumanisë në realizimin e proceseve euro-atlantike të vendit tonë, duke i dëshiruar sukses në planet tij të mëtejme profesionale.

Bashkëbiseduesit konfirmuan marrëdhëniet e afërta bilaterale mes dy vendeve, duke potencuar edhe bashkëpunimin në kuadër të instrumenteve IPA, TUINING dhe TAEKS.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...