Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Do të ndryshohet rregullorja e Qeverisë, vetëm zv/kryeministri i parë do të ketë kompetenca në mungesë të Kryeministrit

Shkup, 1 shtator, zhurnal.mk – Në seancën e Qeverisë do të ndryshohet Rregullorja për punë dhe kompetenca të kryeministrit dhe zv. Kryeministrit të parë, funksion që është formuar nga kjo përmbajtje e Qeverisë. Zaev thotë se tashmë është vendosur sistem i zv.kryeministrit të parë të Qeverisë dhe tre zv.kryeministrave. Me këtë ndryshim të rregullores do të saktësohet se në mungesë të kryeministrit, kompetencat mund t’i merr vetëm zv.kryeministri i parë. Me ndryshimet e reja të gjithë ministrat do të marrin edhe letra për mandatin nga Kryeministri.

“Ndryshimet në rregulloren do të definojnë vijimin e zëvendësimit, si dhe ndarjen e detyrave dhe të dihet kush është nënkryetari i parë, por njëkohësisht të dihen obligimet e çdokujt në punën e Qeverisë”, tha kryeministri Zoran Zaev.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...