Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Do tranzitonin përmes Maqedonisë, pala greke izolon tre kampe migrantësh

Athinë, 8 shtator – Qeveria greke vendosi në izolim total shëndetësor tre kampe migrantësh pranë Athinës, duke filluar nga sot deri më 21 shtator, pas paraqitjes për herë të parë të rasteve të COVID-19 në këto struktura.

“Izolimi i plotë shëndetësor është vendosur në kampet e Malakassa-s, Schisto-s dhe Eleonas, pranë qendrës së kryeqytetit”, thuhet në deklaratën e qeverisë.

Javën e kaluar, autoritetet zbuluan një rast të parë të COVID-19 në kampin Moria në ishullin Lesbos, ku strehohen gati 12 700 migrantë, më shumë se katër herë kapaciteti i tij fillestar.

Masa të rrepta të lëvizjes janë vendosur në kampet e migrantëve që nga mesi i marsit.

Qeveria nuk i ka hequr këto kufizime, pavarësisht kritikave nga OJQ-të e të drejtave të njeriut, që i konsiderojnë këto masa diskriminuese.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...