Agjencia Zhurnal.KS
Bota

Dy të vdekur në protestat e brutalitetit të policisë në Nigeri

Një oficer policie dhe një civil janë vrarë në qytetin nigerian të Lagos ndërsa protestat vazhdojnë kundër brutalitetit të policisë për të gjashtën ditë, raporton BBC.

Ka raporte që policia përdori municione të gjalla mbi protestuesit në qytetin më të madh të vendit.

Kjo vjen një ditë pasi një njësi e njohur policore e akuzuar për arrestime të paligjshme dhe vrasje u shpërnda zyrtarisht.

Demonstruesit kanë kërkuar prej kohësh që Skuadra Speciale Kundër Grabitjes (Sars) të prishet.

Por ata mbeten të pakënaqur pas njoftimit të së dielës që oficerët po shpërndahen në njësitë e tjera në vend që të disiplinohen.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...