Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Dy vjet nga referendumi për Marrëveshjen e Prespës

Shkup, 30 shtator, zhurnal.mk – Sot do të shënohet përvjetori i dytë i referendumit konsultativ për pranimin e Marrëveshjes së Prespës të mbajtur më 30 shtator 2018 me pyetjen “nëse qytetarët janë në për ndryshimin e emrit kushtetues për shkak të integrimeve euroatlantike.

Një ngjarje e organizuar nga platforma “Maqedonia bojkoton” do të mbahet para ndërtesës së parlamentit. Nga atje, ata thonë se në park, afër Kuvendit do të shënojë përvjetorin e dytë të, sipas tyre, fitoren e madhe të referendumit.

Motoja do të jetë “Ne nuk dorëzohemi – beteja për Maqedoninë vazhdon”.

Në ditën e referendumit, pjesëmarrja ishte 36.91 për qind, ndërsa 609.813 qytetarë, ose 91.46 për qind, votuan “për” pranimin e Marrëveshjes së Prespës.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...