Agjencia Zhurnal.KS
Ekonomi Maqedoni

Dyfish është zvogëluar puna e punëtorëve ndërtimor vendor në vendet e huaja

Shkup, 13 nëntor, zhurnal.mk – Në periudhën janar – shtator të këtij viti vlera e tërësishme e punëve ndërtimore të dakorduara në vendet e huaja arrin 200.928.000 denarë, që është për 17 për qind më pak në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit paraprak.

Siç publikoi sot Enti Shtetëror për Statistikë, në nëntë muajt e parë të vitit operativa ndërtimore nga shteti në vendet e huaja ka kryer punë ndërtimore në vlerë të tërësishme prej 105.330.000 denarë, gjegjësisht për 51,2 për qind më pak në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit paraprak.

Në periudhën e analizuar punëtorët kanë punuar në Gjermani, Mal të Zi, Bosnja e Hercegovinë, Bullgari, Kosovë dhe Serbi.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...