Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

E ardhmja e telefonit – koncepte të ‘çmendura’ që do të habisin mendjen tuaj

Telefonat inteligjentë janë të mërzitshëm!

Për dhjetë vitet e fundit, telefonat inteligjentë kanë evoluar shumë pak, si nga ana e dizajnit ashtu edhe nga tipari. Por, që gjithçka u bë më mirë, kjo është e vërtetë, por funksioni thelbësor i telefonit mbetet pothuajse i njëjtë, transmeton Telegrafi.

Por le të mos qajmë për modelet e njohura deri më tani.

Ka disa koncepte të çmendura të telefonit, disa prej të cilave tashmë janë patentuar dhe të tjerët madje janë duke u prodhuar, duke pritur me durim për të pushtuar botën.

Le t’i shikojmë se si mund të duket e ardhmja e telefonit.

Sigurisht, janë spekulime masive dhe nuk ka asnjë garanci se ndonjë prej këtyre modeleve interesante do të shohë dritën e diellit.

Telefoni byzylyk

Le të fillojmë me këtë. Ky dizajn aktualisht është në prodhim, megjithëse ka shumë për të dëshiruar nga ekzekutimi i tij.

ZTE Nubia Alpha bëri debutimin e saj në vitin 2019 me një ekran fleksibil 4 inç që i lejoi përdoruesit të transformonin pa ndërprerje veglën nga një rrip dore në një telefon shumë të çuditshëm të zgjatur.

Ka koncepte të tjera të ngjashme në të gjithë botën. Nëse bëhet siç duhet, vërtet mendoj se kjo mund të ofrojë një alternativë ndaj telefonit inteligjent konvencional.

Një hibrid midis një ore inteligjente dhe një telefoni inteligjent, ky dizajn mbart disa potenciale.

Imagjinoni të vishni telefonin tuaj në dore në vend se të futeni në xhep – të gjitha njoftimet do të jenë para jush, të gjitha tiparet do të jenë aty (ndryshe nga orët e zakonshme inteligjente), dhe kur dikush të telefonojë, do të jeni në gjendje ta zhbllokoni atë dhe ta përdoreni atë pranë veshit tuaj si një telefon inteligjent i zakonshëm.

Telefoni transparent

Ju mund të mendoni se një dizajn i tillë është tepër i evoluar, por në të vërtetë, ekziston një patentë e paraqitur nga LG në vitin 2015 dhe është për “një telefon inteligjent të palosshëm transparent”.

Kjo nuk është për t’u habitur, duke pasur parasysh faktin që LG ka punuar në OLED transparente për mjaft kohë.

Është vërtet i lezetshëm dhe praktikisht i padukshëm, por transparenca do të dëmtojë shkëlqimin e ekranit dhe lexueshmërinë, dhe të gjithë përbërësit e tjerë duhet të bëhen transparent, dhe nuk jam i sigurt se është e mundur për momentin.

Pastaj përsëri, nëse flasim për një telefon me vetëm një ekran transparent, ky është një skenar shumë më i besueshëm.

Telefoni i lenteve të kontaktit

Duket si trillim shkencor, apo jo?

Epo, jo plotësisht sepse studiuesit në Universitetin Ghent në Belgjikë kanë demonstruar një prototip punues të një ekrani të lenteve inteligjente në vitin 2014!

Ndërkohë, Google arriti të vendoste një aparat fotografik në një lente kontakti të njëjtin vit, kur u përpoq të gjente një rrugë evolucioni për projektin e saj të Google Glass.

Në të vërtetë, lentet e kontaktit bionik kanë qenë në zhvillim që nga vitet 90.

A do të shohim lente inteligjente që janë në gjendje të zëvendësojnë telefonat tanë inteligjentë në 5 vitet e ardhshme apo më shumë? Me siguri jo. Por, le të themi, dhjetë vjet nga tani, kush e di?

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...