Agjencia Zhurnal.KS
Bota

E fejuara e gazetarit Khashoggi padit princin saudit, pretendon se ai kishte urdhëruar vrasjen në Stamboll

E fejuara e gazetarit të vrarë saudit Jamal Khashoggi dhe grupi për mbrojtjen e të drejtave të njeriut “Demokracia për botën arabe”, që e kishte themeluar Khashoggi, kanë ngritur pati në gjykatën amerikane me pretendim se princi i kurorës saudite Mohamed bin Salman kishte urdhëruar vrasjen në Stamboll të Turqisë.

Më shumë se 20 sauditëve u është përmendur emri në procesin civil, ku ata akuzohen për pjesëmarrje në vrasjen e gazetarit saudit, transmeton Telegrafi.

Ambasada saudite nuk i është përgjigjur menjëherë kërkesave të gazetarëve për t’i komentuar pretendimet dhe ngritjen e padisë. Princi i kurorës Mohamed bin Salman, kishte mohuar kategorikisht se ka urdhëruar vrasjen e Khashoggit.

Ai ishte kritik i ashpër i princit të kurorës dhe vazhdimisht botonte artikuj të ndryshëm dhe kolumne në Washington Post. Ai është vrarë në vitin 2018, kurse trupi i tij është copëtuar brenda konsullatës saudite në Stamboll.

Ai kishte shkuar në konsullatë për të marrë disa dokumente që i nevojiteshin që të martohet me të fejuarën Hatixhe Xhengiz, që është shtetase turke.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

SHBA i kërkon Johnson & Johnson respektimin e kontratave të furnizimit

S.B.

Merkel kthen mbrapsht vendimin për mbyllje totale gjatë Pashkëve

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...