Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Edhe 4 fëmijë të infektuar në 3 çerdhe të ndryshme të Shkupit

Shkup, 28 shtator – Zhurnal.mk – Tek katër fëmijë të moshës deri 5 vjeçare të cilët shkojnë në çerdhe është konfirmuar korona virusi. Burimi i virusit thuhet të jetë nga familjet e tyre, informon Zhurnal.

Testi është bërë këtë vikend dhe menjëherë janë informuar çerdhet në komunat e Aerodromit, Gjorçe Petrov dhe Karposh. 16 fëmijë dhe 4 përkëdhelëse nga të gjitha tre çerdhet janë vendosur në vetizolim.

Sipas epidemiologëve në nivel të Shkupit prej kur u hapën çerdhet deri sot nuk ka ndodhur që fëmiu t’i bartë virusin përkëdhelëses dhe fëmijëve tjerë apo anasjelltas.

Epidemiologët sqarojnë se qytetarët duhet të kuptojnë se me mos respektimin e masave dhe mbledhimeve në grupe e prolongojnë gjendjen me kovid 19. Ajo që është me rëndësi sipas profesorit Danillovski, është hapja e dritareve në klasa dhe mbajtja e detyrueshme e maskave dhe mbajtja e distancës.

Nga Qendra për Shëndet Publik sot konfirmuan një përkëdhelëse të infektuar me korona virus.//Zhurnal.mk

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...