Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Eksperti amerikan thotë se kosovarët ishin viktimë e gjenocidit, në SHBA duhej njohje reciproke

Eksperti amerikan për Ballkanin, njëherësh profesor, Alon Ben Meir, ka komentuar marrëveshjen e arritur më 4 shtator mes Kosovës dhe Serbisë në Washington.

Ben Meir thotë se është i zhgënjyer nga marrëveshja në fjalë dhe njëra ndër arsyet është mosdiskutimi për njohjen reciproke.

“Jam i zhgënjyer që më në marrëveshjen e 4 shtatorit mes Kosovës dhe Serbisë s’është diskutuar njohja reciproke mes dy vendeve. Marrëveshjet ekonomike, edhe pse pozitive në disa aspekte, është dashur të behën në kuadër të pajtimit përfundimtar që duhet të çonte në njohje të Kosovës si shtet i pavarur nga Serbia”, ka thënë ai përmes një postimi në Facebook.

Sipas tij, rritja ekonomike dhe tregtare e dy vendeve është gjë e mirë, por është larg dinamikës së vërtetë të konfliktit, në të cilin kosovarët ishin viktima të gjenocidit.

“Rritja ekonomike dhe shkëmbimi tregtar mes dy veneve është gjë e mirë, por është larg ndryshimit të dinamikës së konfliktit që është nguliturë në psikikën e kosovarëve të cilët ishin viktima të gjenocidit dhe shkeljeve të rënda të të drejtave të njeriut në luftën me Serbinë”, përfundoi ai.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...