Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

FAC: A është i nevojshëm një zgjerim i ri i BE?

Shkup, 9 shtator – Sa serioz është procesi i zgjerimit të BE dhe nëse vendet e Ballkanit Perëndimor duhet të shpresojnë se ai do të rezultojë në anëtarësimin e tyre të plotë. Kjo temë është analizuar nga gjermanja Frankfurter Allgemeine Zeitung

“A duhet Bashkimi Evropian të vazhdojë të rritet, apo është tepër i gjatë duke pasur parasysh situatën e tij të brendshme”, pyet autori i analizës Frankfurter Allgemeine Zeitung, “Apo jo?” Analiza ilustrohet me një foto të kryeministrit Zoran Zaev me tekstin: “Ai dëshiron brenda, por a do të jetë në gjendje?”

FAC kujton se cilat vende të Ballkanit shpresojnë për anëtarësim në BE, duke shtuar se presidenti francez Emmanuel Macron nuk është i vetmi që beson se reformat e BE duhet të kenë përparësi mbi zgjerimin, duke argumentuar se nëse 27 vendet anëtare nuk punojnë mirë, si mundet munden 33 anetare?

“Sidoqoftë, një skepticizëm i tillë nuk ndryshon asgjë në faktin se vendet e Ballkanit Perëndimor nga të gjitha anët janë të rrethuara nga vendet anëtare të BE, kështu që Ballkani Perëndimor mbetet një gjykatë e brendshme gjeografike e Evropës. Ajo që po ndodh atje, jo vetëm në rrugën Ballkanike, nuk është pa pasoja për pjesën tjetër të kontinentit.

“Cilat janë marrëdhëniet midis rajonit dhe BE dhe si mund të formësohen ato?” Kjo pyetje bëhet një herë në vit nga Fondacioni Konrad Adenauer. Komisioneri i Zgjerimit të BE Oliver Varhei, këshilltari i politikës së jashtme të Angela Merkel Jan Hecker, Përfaqësuesi Special i Departamentit të Shtetit për Ballkanin Perëndimor Matthew Palmer, diplomatët e akredituar në Berlin dhe Demokratët në Berlin ishin të ftuar në diskutimin në Berlin.

Takimi, ndryshe i mbyllur për publikun, u zhvillua menjëherë pas një takimi midis Presidentit Serb Aleksandar Vuçiç dhe Kryeministrit të Kosovës Avdula Hoti në Uashington dhe nënshkrimit të një marrëveshjeje të bashkëpunimit ekonomik. Sipas FAC, ai takim tregoi se ka disa kërcitje serioze në marrëdhëniet transatlantike dhe se SHBA dhe BE nuk kanë më një marrëdhënie “partneriteti” kur bëhet fjalë për Ballkanin.

“Dokumenti, i cili u nënshkrua në prani të Trump, gjithashtu flet për ndërtimin e një” autostrade të paqes “midis Beogradit dhe Prishtinës. “Por kjo nuk është një sipërmarrje amerikane, por një projekt evropian i financuar me 235 milion euro.” Kjo gjithashtu ngre çështjen e besueshmërisë së BE-së në rajon, shkruan FAC më tej.

“Negociatat e pranimit me Malin e Zi dhe Serbinë po zvarriten. Vendimi për të filluar negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë ra vetëm pas negociatave, të cilat, veçanërisht kur shihet ajo që bëri Shkupi si premtim, rrezikoi më tej besueshmërinë evropiane në rajon. “Negociatat vështirë se mund të zhvillojnë një efekt transformues, veçanërisht në rastin e Serbisë, e cila ka mbetur prapa për sa i përket demokracisë dhe sundimit të ligjit.”
Një faktor tjetër në humbjen e besueshmërisë së BE ishte “metodologjia e re” franceze.

“A është e përshtatshme t’u jepet më shumë besueshmëri dhe vrull negociatave?” “Komisioneri për Zgjerimin Varhei u përpoq të lavdërojë qasjen e re, por ai nuk mund të shpërndajë dyshimet e shumë të pranishmëve, veçanërisht në pjesën e audiencës nga Evropa Juglindore, se kjo është ende vetëm çështje e kozmetikës.” E përditshmja përfundon duke thënë se zgjerimi i BE nuk është më një proces serioz në kryeqytetet e Ballkanit Perëndimor. “Nëse kjo përshtypje përforcohet, pyetja së shpejti do të jetë edhe më e qartë, nëse ata duhet të heqin dorë nga ajo.” “Por çfarë do të ndodhë më pas?”

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...