Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni

Filipçe: Nëse ka kushte, në nëntor në shkollë mund të kthehet edhe një grupë tjetër e nxënësve

Shkup, 18 shtator – Zhurnal.mk – Ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe mbrëmë thekoi se nëse pasqyra epidemiologjike është e mirë dhe e qëndrueshme, një grup tjetër i fëmijëve do të lejohet të shkojnë në shkolla me prani fizike në fillim të nëntorit.

“Nga 1 tetori, me praninë fizike do të mund të shkojnë edhe klasat tjera vetëm në situatë kur numri i përgjithshëm i fëmijëve nëpër klasa ose numri i klasave në shkollë është aq i vogël sa që epidemiologët e konsiderojnë rrezikun të jetë i vogël, pra i njëjtë ose më i ulët”, tha Filipçe gjatë pjesëmarrjes në emision e mbrëmshëm në televizionin Alsat M.

Njëri është rreziku, theksoi ai, të kemi qindra fëmijë nga klasa e parë deri në të tretën me prani fizike në shkolla, por, siç theksoi ai, rreziku do të jetë më shumë se dyfish për të vendosur kaq shumë fëmijë nga klasa e katërt, e pestë dhe e gjashtë në fillim të tetorit sepse janë në kontakt me të njëjtët mësues.

“Për shembull, nëse një mësuese është pozitive dhe bie në kontakt me një numër të madh të fëmijëve, ata të gjithë janë në rrezik. Kjo është arsyeja pse ne shkojmë pjesë pas pjese”, thekson Filipçe.

Ai theksoi se secila prej masave ishte marrë dhe rekomandoi që të respektohet. Qytetarët, thotë ai, duhet të jenë të vetëdijshëm se kështu mbrojnë shëndetin e tyre dhe të të dashurve të tyre.

“Rekomandimet për hyrjen graduale në muajt e vjeshtës, për lëshimin gradual në funksion të kopshteve, shkollave, kufizimi i numrit të nxënësve në shkolla është pikërisht për shkak të kësaj. Ne nuk duam që numër i madh i faktorëve të rrezikut të përqendrohen në një periudhë kohore. Ne besojmë se në shtator njerëzit tashmë janë në punë dhe janë më brenda. Për secilin nga këta operatorë ekonomikë, kompani, administratë ka rekomandime se si të mbajnë maska, si të ulen në distancë, etj. Gjithmonë, që nga fillimi, rekomandimit nëse dikush mund të punojë nga shtëpia në internet ta bëjë atë dhe që kjo vlen kudo në botë”, tha Filipçe.

Potencoi se nuk mund ta ndërpritet jetesa.

“Ne mund të shohim dhe ndjekim vetëm përvojat që ndodhin në vendet e tjera, në një botë ku masat nuk respektohen. Rast është tani Izraeli. Pas hapjes së papritur të shkollave, kopshteve, ata janë të detyruar të vendosin karantinë. Shumëjavrë, në një periudhë prej tre javësh. Ne kemi protokolle dhe mënyrën e funksionimit të absolutisht të gjithë operatorëve ekonomikë. Kjo është mënyra për të jetuar. Ne nuk mund të vendosim kufizime që mund të japin disa efekte të këqija në planin afatmesëm dhe afatgjatë, të cilat më vonë do të ndikojnë në shëndetin e qytetarëve. Jeta thjesht ka ndryshuar kudo. Qytetarët duhet të jenë të vetëdijshëm se masat duhet të respektohen, theksoi Filipçe.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...