Agjencia Zhurnal.KS
Shëndetësi

Forconi sistemin imunitar kundër COVID-19 me ndihmën e vitaminës D, zinkut dhe turshive

Dimri po vjen me një valë të dytë të COVID-19, kështu që kurrë nuk ka qenë më e rëndësishme nevoja për të forcuar imunitetin tuaj. Së bashku me larjen e duarve, maskat dhe distancimin shoqëror, është mbrojtja më e mirë që kemi kundër coronavirusit .

Një dietë e ekuilibruar është thelbësore, por ka disa lëndë ushqyese që janë veçanërisht të rëndësishme – dhe shkencëtarët kanë punuar shumë për të gjetur ato që mund të ndihmojnë në betejën me COVID-19.

Mësoni këto hapa të thjeshtë që forcojnë sistemin tuaj imunitar:

Vitamina D

Vitamina D, e cila është thelbësore për kockat dhe muskujt e shëndetshëm, shpesh njihet si vitamina e diellit – duke treguar qartë se pse nuk marrim mjaftueshëm në dimër. Ndërsa mund të gjendet në disa ushqime, duke përfshirë vajin e peshkut, mishin e kuq dhe vezët, trupat tanë marrin pjesën më të madhe të asaj që u nevojitet nga ekspozimi në rrezet e diellit.

Por përveç mbajtjes së kockave të forta, kjo vitaminë e thjeshtë mund të luajë gjithashtu një rol kryesor në luftën kundër COVID-19. Një super-studim i botuar në fillim të këtij viti, i cili analizoi rezultatet nga 39 prova, zbuloi se marrja e 10 mikrogramë të vitaminës së diellit uli rrezikun e infeksioneve të frymëmarrjes deri në 23 për qind, shkruan Mirror.

Kohët e fundit, studiuesit në Universitetin e Birmingham, ku u testuan mostrat e gjakut nga 392 personel të kujdesit shëndetësor, zbuloi se 72 për qind e atyre që kishin mungesë të vitaminës D ishin prekur nga coronavirusi.

Në të kundërt, vetëm 51 për qind e atyre me nivele të mira mbanin antitrupa që konfirmojnë se ishin infektuar.

Fuqia e turshive

Disa shkencëtarë besojnë se nuk është rastësi që vendet ku lakra dhe perimet e fermentuara, të tilla si lakra turshi janë të njohura, kanë raportuar nivele më të ulëta të vdekjeve nga coronavirusi.

Dr. Jean Bousquet, profesor nderi i mjekësisë pulmonare në Universitetin Montpellier, Francë, ka llogaritur që çdo gram perime të fermentuara të ngrëna çdo ditë zvogëlojnë rrezikun e vdekjes nga COVID-19 me 35 për qind.

Një model i ngjashëm është parë në vendet ku konsumohet shumë lakër dhe profesori Bousquet beson se përfitimet vijnë nga nivelet e larta të sulforafanit antioksidant në to.

Ai shton: “Ushqyerja mund të luajë një rol në mbrojtjen imune kundër coronavirusit dhe mund të shpjegojë disa nga ndryshimet që shihen në të në të gjithë Evropën. Tani kam ndryshuar dietën time dhe përfshin lakër të papërpunuar tri herë në javë, lakër turshi një herë në javë dhe perime turshi”.

Zink

Dhjetëra studime kanë nënvizuar rëndësinë e zinkut për imunitetin e fortë. Organizata Botërore e Shëndetësisë e konfirmon atë, duke thënë: “Zinku mendohet se ndihmon në uljen e ndjeshmërisë ndaj infeksioneve akute të traktit të poshtëm të frymëmarrjes duke rregulluar funksione të ndryshme imune”.

Hulumtimet kanë treguar se marrja e zinkut brenda 24 orëve nga shfaqja e simptomave të ftohjes zvogëlon kohëzgjatjen e infeksioneve me një të tretën.

Në mënyrë interesante, studimet kanë konfirmuar se zinku frenon COVID-19 – dhe ka prova që mund të rrisë nivelet e interferonit, një proteinë që ndihmon sistemin tonë imunitar të identifikojë kërcënimet.

Zinku mund të gjendet në fasule dhe thjerrëza.

Postime të ngjashme

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Rastet kur nuk duhet të përdorni vaj kokosi

S.B.

Pija shëruese me xhenxhefil që lufton viruset, lehtëson dhimbjen e kyçeve dhe problemet e tretjes

S.B.

Kontrolloni sytë tuaj për shenja të hershme të sëmundjes së zemrës

S.B.

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...