Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Gjoba për mos vendosjen e maskës – Rama krahason Shqipërinë me Nju York-un

Kryeministri Edi Rama përdori një krahasim të pavend për vendimin e vendosjes së detyrueshme të maskës, konkretisht për gjobën prej 3 mijë lekësh të reja.

Në takimin me Task-Forcën Anti Covid, Rama vendosi në peshore gjobën e menduar për qytetarët shqiptarë, me atë të Nju Jork-ut dhe vendeve europiane.

“Gjoba në Nju York shkon 15 mijë dollarë për shkelje të rregullave të vendosura; mos vendosjen e maskës. Në vendet e Europës shkon mesatarisht 1 mijë euro.

Gjoba është një mjet disiplinimi represiv, sepse kjo është luftë, duam apo s’duam ne. Nuk e kemi zgjedhur ne, na ka zgjedhur”, – tha Rama teksa anashkaloi ekonomitë përkatëse dhe ndasitë e thella në këtë sektor.

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...