Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Gjuriq pas ndalimit të ministrit serb: Kosova po shkel marrëveshjet e Brukselit

Drejtori i të ashtuquajturës Zyra për Kosovën në qeverinë e Serbisë, Marko Gjuriq ka reaguar pas refuzimit të autoriteteve të Kosovë për të ndaluar hyrjen e Ministrit të Arsimit të Serbisë, Mladen Sarçeviq.

Gjuriq ka thënë se Kosova ka “shkelur në mënyrë më të vrazhdë dhe më të pamëshirshme marrëveshjet e nënshkruara në Bruksel”, shkruan Danas, transmeton Gazeta Express.

Përmes një komunikate Gjuriq ka thënë se Kosova “edhe njëherë ka goditur themelet e procesit të normalizimit të marrëdhënieve”.

“Kosova ka shfaqur publikisht para botës se si i trajton marrëveshjet e arritura me ndërmjetësimin e BE’së dhe dialogun me Serbinë. Shkelja e fundit e marrëveshjes për vizitat e zyrtarëve, marrëveshja për lëvizjen e lirë dhe menaxhimi i integruar është një pikë në oqeanin e përmbytjes me të cilën Kosova ka penguar dialogun e Brukselit tash e disa vite”, ka thënë Gjuriq.

Ai shtoi se “veprimet e njëanshme të Kosovës janë një kërcënim I madh për stabilitetin politik në rajon” dhe “Është koha që BE’ja si ndërmjetësues i dialogut dhe garatnues i zbatimit të marrëveshjes të reagojë më fuqishëm për të ndaluar këto sjellje”.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...