Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Gruaja vdes gjatë një sulmi kibernetik ndaj një spitali në Gjermani

Një grua në Gjermani vdiq gjatë një sulmi kibernetik në spitalin universitar të Duesseldorfit, në atë që mund të jetë vdekja e parë e lidhur direkt me një sulm kibernetik në një spital. Spitali nuk mund të pranonte pacientë urgjence për shkak të sulmit, dhe gruaja u dërgua në një institucion të kujdesit shëndetësor rreth 30 kilometra larg, raportoi Associated Press.

Sulmi kibernetik nuk ishte menduar për spitalin, sipas një raporti nga media gjermane RTL. Sulmuesit ndaluan sulmin pasi autoritetet u thanë atyre se në të vërtetë kishin mbyllur spitalin, shkruan The Verge.

Objektet e kujdesit shëndetësor janë një nga synimet më të mëdha për sulmet kibernetike, dhe ekspertët e sigurisë kibernetike kanë paralajmëruar për vite me radhë se shumica e spitaleve nuk janë të përgatitur për këtë, transmeton Telegrafi.

Ata mbështeten shumë te pajisjet, si pajisjet e radiologjisë, të cilat shpesh janë të lidhura në internet. Pa ato mjete pastaj nuk janë aq në gjendje të trajtojnë pacientët.

“Nëse sistemet prishen përmes internetit, nga një kundërshtar ose një aksident, kjo mund të ketë një ndikim të thellë në kujdesin ndaj pacientit”, thotë Beau Woods, një avokat i sigurisë kibernetike dhe inovacion i sigurisë kibernetike me Këshillin e Atlantikut vitin e kaluar për The Verge.

Autoritetet gjermane ende po hetojnë vdekjen e kësaj gruaje. Nëse dërgimi i saj në një spital tjetër zbulohet se është përgjegjës për vdekjen e saj, policia mund ta trajtojë sulmin kibernetik si një vrasje.

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...