Agjencia Zhurnal.KS
Shqipëri

Hapen “letrat” për vrasjen e Hajdarit, Prokuroria kërkon dëshminë e Berishës dhe Jaho Salihit

Ka rinisur sot procesi gjyqësor ndaj Izet Haxhisë. Prokuroria ka kërkuar thirrjen e të paktën 10 dëshmitarëve për këtë çështje, mes të cilëve edhe ish-Kryeministrin Sali Berisha. Gjithashtu organi i akuzës kërkon dëshminë e Jaho Salihit (Mulosmanit) i cili ndodhet në burg.

Ditën e sotme vetë Izet Haxhia nuk ishte në seancë, por përfaqësohej vetëm nga avokati i tij Idajet Beqiri.

Në seancën e radhës të datës 2 tetor ora 10.00, mbrojtësi ligjor i Izet Haxhisë do të paraqesë kërkesën e tij për pafajësinë e të pandehurit Izet Haxhia si dhe provat me dëshmitarë.

Në bazë të tyre, sipas mbrojtjes, vërtetohet plotësisht se Izet Haxhia nuk është bashkëpunëtor në krimin e vrasjes së ish-deputetit Azem Hajdari.

Në vitin 2006 Izet Haxhia u arrestua në Turqi, ndërsa në maj të këtij viti ai u ekstradua në Shqipëri për të vuajtur dënimin me 25 vite burg që ka marrë nga të gjitha shkallët e gjyqësorit shqiptar për bashkëpunim në vrasjen e Azem Hajdarit

Postime të ngjashme

Stërvitja e NATO-s në Shqipëri një ditë pas zgjedhjeve, Peleshi: Jo thjesht një stërvitje, ja çfarë domethënie ka për vendin

S.B.

“Kufizimet nuk ndryshojnë”, Komiteti Teknik i Ekspertëve: Masat në fuqi edhe për 2 javë të tjera

S.B.

Rama-Manastirliu nga Kamza: Finalizohet marrëveshja për vaksinat kineze, javën që vjen nis vaksinimi masiv

S.B.

SHBA dhuron 29 mjete të blinduara për Forcat e Armatosura të Shqipërisë

S.B.

“Hajde themi Rama ik”/ Rama në Kamëz me fëmijët, batuta: Jepu një Iphone Rakip ta shohësh sa prapa je

S.B.

Grida Duma padit Erion Veliajn për shpifje

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...