Agjencia Zhurnal.KS
Kosovë

Hoti në takim me ambasadorët e BE’së – ua përsëritë çfarë pret nga dialogu

Në një bashkëbisedim përmes ekranesh, Avdullah Hoti, u ka thënë ambasadorëve të BE-së se fundi i dialogut duhet të prodhojnë njohjen.

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka njoftuar, përmes një takimi virtual, ambasadorët e Bashkimit Evropian për procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, njofton Insajderi.

Siç thuhet në njoftimin zyrtar nga Kryeministria, Hoti është shprehur para ambasadorëve se “Qeveria pret që ky proces të përmbyllet me marrëveshjen gjithëpërfshirëse dhe ligjërisht obliguese, që përfundon me njohjen reciproke ndërmjet dy vendeve”.

Gjithashtu njoftohet se gjatë kësaj bisede, Hoti ka theksuar faktin se “liberalizimi i vizave do të hapte një mundësi reale për qytetarët dhe bizneset e Kosovës dhe do të krijonte mundësi të reja të zhvillimit ekonomik të vendit”.

Përveç për dialogun e për vizat, Hoti ka diskutuar me ambasadorët edhe për situatën me COVID-19.

Ka falënderuar ambasadorët për ndihmën e dhënë Kosovës në përballimin e situatës me pandeminë. Ka shprehur po ashtu përkushtimin e Qeverisë për parandalimin dhe menaxhimin sa më efikas të kësaj pandemie.

Postime të ngjashme

Humbin jetën edhe 17 persona nga coronavirusi në Kosovë – konfirmohen 781 raste të reja

S.B.

Haradinaj: Nuk kishim tjetër zgjidhje pos të përballemi me Serbinë

S.B.

Edita Tahiri reagon ndaj deklaratës së Edi Ramës për Kosovën

S.B.

Kurti bën homazhe te varret e presidentit Ibrahim Rugova dhe veprimtarit Adem Demaçi

S.B.

Seanca e Gjykatës së Hagës, avokati i Thaçit: Na jepni materialet që kërkojmë

S.B.

Hoxhaj përkujton 22 vjetorin e bombardimeve të NATO-s: Mision historik në mbrojtjen e të drejtave të qytetarëve për liri

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...