Agjencia Zhurnal.KS
Kuriozitete

Ja si do të duket qyteti i parë në Mars!

Studioja arkitektonike ABIBOO, e cila ka zyra nëpër gjithë botën, i prezantoi planet e vendbanimit të parë në Mars, e cila njërin nga pesë qytetet planifikoi ta ndërtojë në Planetin e kuq, do të jetë kryeqytet në vendbanimin e ri, ku do të mund të jetojnë 250.000 njerëz.

Qyteti do t’i kishte të gjitha karakteristikat themelore si të qyteteve në Tokë, duke përfshirë zyra, banesa, madje edhe sipërfaqe të gjelbërta. Disenjimi i hapësirës bazohet në hulumtim shkencor të “Rrjetit Sonet” dhe të shoqatës “Mars”.

Studio ABIBUO gjithashtu e prezantoi pamjen e enterierit në hapësira, ndërsa shkëmbinjtë do t’i mundësojë çdo banori të ardhshëm të jetojë në hapësira të veçanta, por edhe të ketë qasje deri te pjesët tjera të qytetit të dedikuara për prodhim bujqësor e energjetik.

“Qyteti i Nuwa është vendosur në shpatin e një prej shkëmbinjve të Marsit dhe furnizohet me ujë të bollshëm. Terreni i pjerrët ofron mundësinë për të krijuar një qytet vertikal të futur në shkëmb, i mbrojtur nga rrezatimi dhe meteoritët, ndërsa ka qasje indirekte në rrezet e diellit”, shkruan kompania ABIBOO, përcjellin mediat e huaja.

Banorët gjithashtu do të mund të merren me blegtori sepse qëllimi i këtij projekti është të ndërtohet civilizim që do mundej të vetë të mbijetonin në sipërfaqen e Marsit dhe që do të mund të mbijetonte pa transport të vazhdueshëm të ushqimit nga Toka.

Postime të ngjashme

Zgjidhni një flutur dhe zbuloni anët e fshehura të personalitetit tuaj

S.B.

Nusja e bllokuar nga përmbytjet në Australi dërgohet me helikopter në dasmë

S.B.

Një “Rapunzel” në jetën reale, nuk i shkurtoi flokët për 17 vjet

admin

Inskenoi rrëmbimin për të mos shkuar në punë, nuk ia mori mendja se do t’i kushtojë shtrenjtë – policia në Arizona zbuloi të vërtetën

S.B.

Burri nuk arriti të hapte parashutën, instruktori e filmoi atë duke e shpëtuar

S.B.

Ja se si duket hoteli më i lirë në Evropë, çmim për një natë është i mahnitshëm

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...