Agjencia Zhurnal.KS
Bota Shëndetësi

Raporti i ri i AstraZeneca thotë se vaksina ishte 76 për qind efektive në parandalimin e simptomave të COVID-19

Gjiganti i ilaçeve AstraZeneca azhurnoi të dhënat e saj se sa mirë funksionon vaksina anti-COVID, duke thënë dje (e mërkurën) se vaksina tregoi 76 për qind efikasitet kundër sëmundjes simptomatike të coronavirusit dhe 100 për qind efikasitet kundër sëmundjes së rëndë – kritike ose nevojës për shtrim në spital.

Vaksina ishte 85 për qind efektive në parandalimin e simptomave tek vullnetarët 65 vjeç e lart, tha kompania.

Shifrat nuk janë shumë të ndryshme nga të dhënat që kompania lëshoi ​​në një deklaratë të hënën. Ashtu si me të dhënat e së hënës, kompania i ka lëshuar ato përmes njoftimit të lajmeve dhe jo në një raport të vlerësuar nga kolegët ose si një paraqitje zyrtare për rishikimin e Administratës Amerikane të Ushqimit dhe Barnave.

“Analiza kryesore është në përputhje me analizën tonë të përkohshme të lëshuar më parë dhe konfirmon se vaksina jonë anti-COVID është shumë efektive te të rriturit, duke përfshirë ata të moshës 65 vjeç e lart. Ne shpresojmë të regjistrojmë kërkesën tonë rregullatore për Autorizimin e Përdorimit të Emergjencës në SH.B.A. dhe jemi duke u përgatitur për shpërndarjen e miliona dozave në të gjithë Amerikën”, tha Mene Pangalos, nënkryetar ekzekutiv për kërkimin e biofarmaceutikës për kompaninë, në një deklaratë, shkruan CNN.

Të martën, Bordi i Pavarur i Monitorimit të të Dhënave dhe Sigurisë (DSMB) që rishikon të dhënat nga kandidatët e shumtë të vaksinave anti-COVID shprehën shqetësim në lidhje me njoftimet e AstraZeneca mbi gjetjet e saj të fundit dhe, në mënyrë të pazakontë, Instituti Kombëtar i Alergjisë dhe Sëmundjeve Infektive shpalli publikisht këto shqetësime.

Të hënën, AstraZeneca tha se vaksina e saj anti-COVID tregoi 79 për qind efikasitet kundër sëmundjes simptomatike dhe 100 për qind efikasitet kundër sëmundjes së rëndë dhe shtrimit në spital.

Postime të ngjashme

Afrikë, shkon mbi 110 mijë numri i vdekjeve nga COVID-19

S.B.

Vendimi për lockdownin gjatë pashkëve, Merkel u kërkon falje gjermanëve

S.B.

Borell: BE synon krijimin e rrjetit për parandalimin e sulmeve kibernetike

S.B.

Çfarë mund të tregojnë rrudhat në ballë për shëndetin e zemrës

admin

Si të pastroni enët e gjakut me një trajtim të thjeshtë natyral

admin

Blinken vazhdon presionin ndaj Berlinit mbi ”Nord Stream 2”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...