Agjencia Zhurnal.KS
Teknologji

Intel shet biznesin e çipeve të memories

Marrëveshja pritet të marrë aprovimin e qeverisë Amerikane dhe të mbyllet drejt fundit të vitit. Gjithashtu vjen pasi Apple bleu biznesin e modemeve të Intel vitin e kaluar.

Gjiganti Korean i prodhimit të çipeve SK Hynix ditën e sotme lajmëroi një marrëveshje me vlerë 9 miliardë dollarë me Intel.

Kompania do të blejë biznesin e çipeve të memories NAND si dhe fabrikat e prodhimit të saj në Kinë. Nga marrëveshja nuk do të preken SSD Intel Optane duke qenë se kompania i prodhon në bashkëpunim me Micron.

Marrëveshja pritet të marrë aprovimin e qeverisë Amerikane dhe të mbyllet drejt fundit të vitit. Gjithashtu vjen pasi Apple bleu biznesin e modemeve të Intel vitin e kaluar.

CEO i kompanisë Bob Swan tha se me këtë shitje Intel do tu japë prioritet investimeve në teknologji të tjera si inteligjenca artificiale, 5G dhe automatizimi.

Gjatë 6 mujorit të parë të 2020-ës biznesi NAND përfaqësonte afro 2.8 miliardë dollarë të ardhura dhe 600 milionë dollarë fitim para taksave. /PCWorld Albanian

Postime të ngjashme

Tesla pranon bitcoin për shitjen e veturave

S.B.

Përdoruesit e Android-it raportojnë një numër problemesh me aplikacionet e tyre – ja si të zgjidhet problemi

S.B.

SpaceX shpreson të “lëshojë dhe zbresë” një prototip të ri të Starship këtë javë – pas shpërthimit të tri të tjerave

S.B.

Samsung dëshiron të sjellë një telefon inteligjent që paloset dy herë

S.B.

Shitet për 2.9 milionë dollarë postimi i parë në Twitter

S.B.

Nëse identifikoheni me më shumë se gjysmën e këtyre gjërave, ju jeni të fiksuar pas mediave sociale

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...