Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Intensifikohet komunikimi me Sofjen për tejkalimin e mosmarrëveshjeve

Shkup/Sofje, 24 tetor – Komunikim i intensifikuar me Sofjen këto ditë për të gjetur një zgjidhje të mosmarrëveshjes me Bullgarinë, pas dërgimit të memorandumit shpjegues bullgar në vendet anëtare të Bashkimit Evropian, në të cilën kontestohet gjuha dhe kombi maqedonas.

Kryeministri Zoran Zaev, i cili së shpejti po niset për në Sofje për t’u takuar me homologun e tij bullgar Boyko Borisov, dje me rastin e 23 tetorit – Dita e Luftës Revolucionare Maqedonase tha se lufta e revolucionarëve maqedonas kurrë nuk ishte e motivuar për territore ose dominim të disa të tjerët, por për sundimin e parimeve të drejtësisë, përgjegjësisë dhe barazisë dhe se kurrë nuk u kthye në të kaluarën, por në të ardhmen.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...