Agjencia Zhurnal.KS
Maqedoni TOP LAJM

Ish kryeministri Buçkovski: Për gjuhën nuk mund të bëjmë kompromis

Shkup, 10 tetor – Ish kryeministri Vlado Buçkovski është optimist se në javët në vijim, Maqedonia dhe Bullgaria do të gjejnë një kompromis mbi çështjet historike.

Buçkovski thotë se nuk mund të bëjmë kompromis për gjuhën.

Pas kërkesës së djeshme të Sofjes zyrtare për të arritur një zgjidhje deri më 10 nëntor, përpara kryesimit të përbashkët të procesit të Berlinit, Buçkovski thotë se gjithçka është e mundur në politikë.

Ai i tha Telma-s se nuk e konsideronte ultimatum këtë datë.

“Bullgaria u zotua në marrëveshje se do të na ndihmonte në rrugën për në BE,” tha Buçkovski.

Ai thotë se kemi një histori të përbashkët me Bullgarët.

Postime të ngjashme

Editorial / Reflektimi i Albin Kurtit mund të vijë edhe tek ne

R Zh

Dimitrov: Shtyerja e bisedimeve me BE-në krijon probleme besueshmërie

admin

Fajon: Vetoja bullgare për Maqedoninë e Veriut është jopërgjegjëse

admin

Milloshoski: Nuk pranoj regjistrues në shtëpi nëse nuk është vaksinuar

admin

Limani: Sot unë, nesër Izet Mexhiti, Blerim Bexheti, Sadulla Duraku, Musa Xhaferi, mund të largohen nga BDI-ja

admin

Kaevski: Deputetët e VMRO-DPMNE-së, Aleanca dhe e Majta të qëndrojnë në anën e qytetarëve

admin

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...